Peruskorjaus 1.3. alkaen
01/03/2017
Lauttasaaren yhteiskoulssa alkaa 1.3. liikuntasalisiiven peruskorjaaminen. Urakoitsijana toimii Restok Oy. Työt aloitetaan aitaamalla koulun pihalta työmaa-alue, tuomalla kontteja toimisto- ja sosiaalitiloiksi. Koska piha-alue kaventuu, on syytä parkeerata autot ja myös pyörät takapihalle. Pihalla liikkuu päivisin työmaaliikennettä, joten on syytä kiinnittää huomiota varovaisuuteen. Työmaa-alueelle meneminen on kiellettyä.
Remontti alkaa pikkuhiljaa sisällä ensin purkutöillä ja myöhemmin uudelleen rakentamisella.
Remontti koskee liikuntasalia kaikkineen ja sen välittömässä läheisyydessä olevaa kolmea (3) luokkaa (101-103). Teknisentyön luokkaan rakennetaan uusi, toinen kotitalousluokka. Myöhemmin jäljelle jäävä teknisen työn tila remontoidaan moderniksi käsityön tilaksi.
Kesällä remontoidaan myös oppilasvessat 2. kerroksessa.
Remontin suunniteltu valmistuminen on 1.9. Tähän urakoitsija on sitoutunut.