Berliinin opintomatka 6.5.-9.5.19
17/05/2019

Maanantai 06.05.2019

Matkamme alkoi lentokentällä kello kuudelta aamulla ja kaikki olivat yhtä innoissaan kuin väsyneitäkin. Lyhyen lentomatkan jälkeen laskeuduimme Berliiniin ja suuntasimme U-Bahnilla kohti hostellia. Kävimme syömässä lounasta vastapäätä olevassa todella hyvässä ja todella halvassa Döner-paikassa, ja sitten aloitimme turistikierroksemme. Kävelimme ympäri keskustaa nähtävyydestä toiseen, Brandenburger Tor, Berliinin muuri, juutalaisten muistomerkki sekä Alexanderplatz. Opimme paljon DDR-ajoista, toisesta maailmansodasta sekä Berliinin kulttuurista. Ihailimme myös Humboldt-yliopistoa sekä Keisari Vilhelmin muistokirkkoa ulkoapäin. Illalla kävimme kaikki yhdessä syömässä todella hienossa israelilaisessa ravintolassa ja raahauduimme pitkän päivän jälkeen hostellille nukkumaan. Gute Nacht!

Tiistai 07.05.2019
Ensimmäisen yön jälkeen söimme runsaan buffet-aamupalan hostellilla.
Lähdimme puoli kymmenen DDR-museoon, jossa kerrottiin elämästä Itä-
Saksassa. Museossa opimme mm. itäsaksalaisesta koulutuslaitoksesta ja
elämästä. Näimme tyypillisen itäsaksalaisen kodin ja opimme
heidän vapaa-ajasta. Opimme myös neuvostoaikaisen poliisin ja armeijan
toiminnasta.
DDR-museon jälkeen lähdimme junalla Gleis 17 muistomerkille, joka oli
rakennettu juutalaisvainojen takia. Gleis 17 oli paikalla, josta Berliinissä
olleet juutalaiset lähetettiin työleireille. Muistomerkillä näkyi lähetettyjen
juutalaisten määrät eri päivinä, joka oli silmiä avaavaa. Muistomerkin
jälkeen menimme kahville kauniissa kylämaisessa paikassa, josta otimme
bussin takaisin keskustaan. Bussi kulki rikkaan asuinalueen läpi ja näimme
siellä todella hienoja taloja.
Bussilla menimme kauppa- ja ravintolakadulle, jossa kävimme syömässä.
Kävimme myös paikallisessa kauppahallissa, josta ostimme
jäätelöä. Kauppahallin jälkeen menimme takaisin hostellille, josta
menimme illalla syömään ravintolaan. Ruoka ravintolassa oli todella
hyvää, mutta kalliimpaa. Illan jälkeen menimme takaisin hotellille
nukkumaan.

Keskiviikko 08.05.2019

Kolmas päivämme alkoi aamupalan jälkeen matkalla Berliinin juutalaiseen museoon. Kokemus oli samaan aikaan kamala että kiinnostava. Ehkä silmiä avaavin kokemus oli kävellä eri kokoisia itkeviä kasvoja kuvastavista metallisista kalikoista koostuvan “meren” päällä. Jokaiset kasvot kuvastivat tuhansia juutalaisia, joita alistettiin ja vainottiin holokaustin aikana, ja käveleminen sai osaset liikkumaan ja kilisemään toisiaan vasten kuin itkevät ihmiset.

Matkamme jatkui Checkpoint Charlielle, joka oli ainoa rajanylityspaikka Itä-Berliiniin muurin ollessa pystyssä. Kävimme syömässä currywurstia, ja matkasimme katsomaan East Side Gallerya. Yli kilometrin pituinen pätkä jäljelle jäänyttä muuria oli täynnä kantaaottavia taideteoksia. Näimme yhden kylmän sodan ikonisimmista kuvista: “Jumala, annan minun selviytyä tämän kivuliaan rakkauden keskellä”, jossa Neuvostoliiton ja Itä-Saksan johtajat Brezhnev ja Honecker suutelevat DDR:n 30- vuotisjuhlassa 1979.

Iltaohjelmana kävimme syömässä intialaisessa ravintolassa, ja menimme kuuntelemaan livemusiikkia paikalliseen kuppilaan. Rennon tunnelman sekä gipsy jazzin kruunasi omistajan koira, joka vietti aikaa kanssamme.

Torstai 09.05.2019

Koulu
Vierailemassamme koulussa toimittiin luokattoman koulujärjestelmän
mukaan. Luokissa oli siis henkilöitä eri ikäryhmistä, ja kaikki opiskelivat
omaan tahtiinsa. Olimme matikantunnilla ja siellä oli seinillä hyllyjä, joissa
oli eri aihealueiden tehtävälappuja. Aiheita oli kymmenkunta erilaista, me
teimme todennäköisyyslaskentaa. Se oli tosi helppoa.
Jos tunnin aikana halusi käydä vessassa, tarvitsi avaimen, sillä  vessat
oli lukittu tuntien aikana. Normaalisti oppilaat ei saa lupaa käydä vessassa
tunnin aikana, mutta koska me oltiin vieraita, saatiin käydä. Vessat olivat
tosi törkyisiä.
Harva oppilas kävi syömässä kouluruokaa, olimme kahdeksan henkilön
porukalla lähes puolet kouluruokalassa syöjistä. Kokki oli tehnyt meille
vegaaneille vegaaniruokaa, joka oli todella huomaavaista. Merkittävä ero
kouluissa on myös, että Saksassa kouluruoka maksaa, kun taas Suomessa
lukiolaisetkin saavat ilmaisen lämpimän ruuan.