Stipendit lukuvuonna 2018-2019
01/06/2019

Stipendit 2018-2019

Syksy 2018

Menestymisestä ylioppilaskokeessa:

Iiris Anttila 4a

Kevät 2019

Luokkakohtaiset stipendit:

7a: Laura Närhinen

7b: Miona Käpymäki

7c: Rebekka Behm

7d: Elis Råback

7k: Eliisa Lehtonen

7l: László Merényi

7u: Teo Mattelmäki

8a: Mukkharin Tidtaram

8b: Verneri Metsähuone

8c: Teppo Ritala

8d: Olivia Tirkkonen

8k: Meri Niini

8l: Mikael Ollikainen

8u: Saga Kovanen

9a: Hattiina Syväniemi ja Leo Kuosmanen

9b: Anette Uusi-Autti ja Juliana Valkama

9c: Okko Aittoniemi ja Sara Bäcklund

9k: Anna Nyberg ja Alpi Lahti

9j: Aada Lattu ja Otto Haapalainen

9u: Sofia Långström ja Milla Hyttinen

1a: Jesse Lomma

1b: Erika Molander

1c: Rolf Kokko

2a: Ellen Saikku

2b: Matias Vartiainen

2c: Joel Valjakka

3a: Helmi Peräkylä ja Akseli Silvola

3b: Ilari Kokkola ja Tara Terho

3c: Aliisa Ståhlhammar ja Luukas Pietiläinen

4a: Karina Pokrosvkaia

Oppiainekohtaiset stipendit:

Äidinkieli ja kirjallisuus:

Moona Kuorti 9c

Venla Vesala 3b

Matematiikka:

Dan Kotiranta 9c

Ella Tuuli 2c

Fysiikka:

Matias Savolainen 9a

Shavit Nahum 1c

Kemia:

Aada Lattu 9j

Tara Terho 3b

Ruotsi:

Julia Peltola 9u

Aliisa Ståhlhammar 3c

Englanti:

Amos Munive 9j

Silja Vahtokari 3b

Ranska:

Sara Bäcklund 9c

Lotta Karo 3b

Venäjä:

Dan Kotiranta 9c

Kristian Ostanin 2b

Saksa:

Anette Uusi-Autti 9b

Olli Spolander 2b

Italia:

Olli Ojala 8k

Juho Erävuori 1a

Biologia:

Otto Haapalainen 9j

Aliisa Ståhlhammar 3c

Maantieto:

Eemil Suorsa 8a

Terveystieto:

Teppo Ritala 8c

Uskonto:

Tuuli Lönnberg 2a

Elämänkatsomustieto:

Amos Munive 9j

Filosofia:

Anna Helakallio 2b

Historia:

Onni Tenkula 8l Aarni Parkkari 2a

Yhteiskuntaoppi:

Hattiina Syväniemi 9a

Jesse Lomma 1a

Stagelle!:

Lina Juusela 9b

Toivo Tuppurainen 3b

Kuvataide:

Ilari Kokkola 3b

Käsityö:

Tilda Kuikanvirta 7c

Liikunta:

Sam Morvati 9a

Kotitalous:

Eemeli Honkasalo 9c

Hallituksen erityisstipendi kautta aikain hienoimmasta menestyksestä YO-kirjoituksissa:

Helmi Peräkylä 3a

Menestymisestä ylioppilaskokeessa:

Ilari Kokkola 3b

Tara Terho 3b

Casper Käyhkö 3a

Aliisa Ståhlhammar 3c

Kristian Ritvala 3a

Sissi Saarikivi 3b

Korkeimmat keskiarvot:

Sofia Långström 9u

Greta Mäkeä 9k

Tara Terho 3b

Venla Hiltunen 3b

Pro Lykki-stipendi koulun eteen tehdystä työstä:

Joanna Räikkönen 7c

Rasmus Pöri 9b

Olli Nurminen 9b

Eelis Autio 3c

Stipendi yhteishengen rakentamisesta:

Anna Elina Nummikoski 8c

Mauri Pakkanen 8c

Jinan Abdulmuttaleb Abdulrasoul 9a

Jaakko Ingraeus 3b

Sini Sipponen 3b

Aliisa Ståhlhammar 3c

Stipendi reilulle ja hyvälle kaverille:

Mauri Pakkanen 8c

Rasmus Räsäsen muistostipendi hyvälle fysiikan osaajalle:

Greta Mäkelä 9k

Olli Lampio  2c

Jaakko Ingraeus 3b

Mylle Jouhkin perikunnan stipendi:

Lilya Lagerbohm 3a

Kielikylpystipendi:

Lotta Laajalahti 7k

Meri Niini 8k

Linda Pohto 9k

Aluetutkimustoimisto MDI:n stipendit: 

Marie Lindqvist 2a

Minni Virtanen 3c

Lilya Lagerbohm 3a

Matkatoimisto Heta:n stipendi Brysselin EU-matkasta:

Verna Antin 3a

Sosiaalisten taitojen stipendi:

Gabriel Koljonen 2b

Otto Kuosmanen 2c 

Fysiikan larumnistipendi:

Casper Käyhkö 3a

Larumnin kansainvälisyysstipendi:

Helmi Kärki  9k

Anna Nyberg   9k

Amos  Munive 9j

Veera Huovinen 9j

Tuuli Lönnberg 2a

ABB fysiikan stipendi:

Tara Terho 3b

Fazerin stipendi esimerkilliselle ruokailijalle:

Ellen Pekkala 7b

Jone Niiniaho 7b

Karo Harjula 7d

Hymy Savela 7u

Lotta Laajalahti 7k

Urho Toivonen 7b

Muut huomionosoitukset:

A-Ranskan kirjapalkinnot:

Venla Kokkola 9c

Aava Harju 2a

A-Saksan kirjapalkinnot:

Tuuli Lönnberg 2a

Ellen Saikku 2a

Italian kirjapalkinnot:

Hanna Antola 3a

Kristian Ritvala 3a

Biologian kirjapalkinto:

Ella Tuuli 2c

Äidinkielen ja kirjallisuuden kirjapalkinto:

Maija Lappalainen 9k

Pohjola Nordenin ruotsin kirjapalkinto:

Vilhelmiina Leppänen 9u

Lotta Hiltunen 3b

Sverigekontakt i Finland ry kirjapalkinto:

Venla Hiltunen 3b

Kemia-lehden lehtistipendit:

Santeri Kokkonen 2c

Shavit Nahum 1c

Sanskriti Kharel 1b

Rolf Kokko 1c

Leevi Kosonen 2b

Ada Harjunpää 2b

Touko Luukkonen 1c

Uusiouutiset-lehtistipendi:

Sissi Saarikivi 3b

Stipendejä ja palkintoja ovat lahjoittaneet mm: 

Lauttasaaren Kielikylpy-Yhdistys

Lauttasaaren Martat

Lauttasaaren Perhesäätiö

Lauttasaariseura

Mylle Jouhkin Perikunta

Paras Lukko Oy

Rasmus Räsäsen Muistorahasto

ABB

Fazer

Mannerheimin lastensuojeluliitto

Larumnirahasto

Helsingin Ortodoksinen Seurakunta

MDI Public OY

Lauttasaaren Rotarit