Stagelle esitykset 19.-20.4. klo 18.00 TERVETULOA!
20/04/2017

Stagelle esitykset on 19-20.4.  klo 18.00 Lauttasaarenyhteiskoululla: ”suomilempee” on matka satavuotiaan Suomen sydämeen. TERVETULOA!

”suomilempee” on Lauttasaaren yhteiskoulun viides musiikkinäytelmä, jonka nuoret ovat itse käsikirjoittaneet ja säveltäneet. ”suomilempee” sekoittaa iloisesti faktaa ja fiktiota, ja lisää mukaan aimo annoksen tanssia ja musiikkia, ja tarjoaa matkan satavuotiaan Suomen sydämeen.
Erin saa kouluprojektinsa aiheeksi itsenäisyyden ajan Suomen, vaan mitä hänelle selviääkään suomalaisuudesta? Mikä yhdistää Mannerheimia, Kekkosta ja toisaalta tämän päivän Teppoa? Mitä paljastuu suomalaisten merkkihenkilöiden yksityiselämästä? Minkälaista on olla suomalainen nainen, joka kirjoittaa? Mitä liikkuu nuorten ajatuksissa, ja mitä nuorista ajatellaan?