Lykin tytöt voitokkaita koripallossa!
24/01/2014

Helsingin lukioiden tyttöjen koriksen alkuturnaus pidettiin torstaina 23.1 koulumme salissa. Lohkoomme saapui vastustajiksi Mäkelänrinteen lukio, Helsingin luonnontiedelukio sekä Etu-Töölön lukio.

Märskyn kotisivuilla todettiin: ”Torstaina 23.1.2014 Märskyn tyttöjen pelit alkoivat kello 9.00 Lauttasaaren yhteiskoululla kotijoukkuetta vastaan. Ensimmäinen puoliaika eteni varsin tasaisissa merkeissä. Märskyn tyttöjen heitot upposivat ja joukkue puolusti kurinalaisesti. Toisella puoliajalla Lauttasaaren vahva joukkue alkoi nakuttaa palloja onnistuneesti koriin. Märskyn tytöt tsemppasivat hienosti loppuun asti, mutta vahvempi joukkue voitti LYK-MRL 41-28.”

Lisäksi Lykki pelasi voitokkaasti myös seuraavat pelinsä. Etu-Töölö – Lyk päättyi lukemiin 8-77. Viimeinen lykin ottelu Helsingin luonnontiedelukiota vastaan voitettiin pistein 10-31.

Kiitos kaikille vastustajille vierailusta luonamme sekä mukavan tunnelman luomisesta saliimme.

Lykin joukkueessa pelasivat: Karvinen Viola 1c, Kinnunen Siiri 3b, Kontio Pauliina 3b (kapteeni), Leppe Caterina 1a, Marttinen Jenni 3c, Puolakainen Ksenija 1c, Sipponen Taika 1a, Simola Hanna 1a sekä Tukiainen Tuuli 1d

Joukkue jatkaa Helsingin koulujen väliseen Final Four-lopputurnaukseen, joka pidetään myöhemmin keväällä Mäkelänrinteen lukion tiloissa.

Kiitokset ansaitsevat turnauksessa toimitsijoina hienosti toimineet peruskoulun tytöt Leena Kankare, Anniina Keinänen, Anna Pugin sekä Emma Silaskivi

Tuomareina toimivat hyvässä Fair Play-hengessä koulun koristuomarit:
Olli Jantunen ja Jon Ceker

Kiitos kaikille mukana olleille ja Onnea LYK:n tytöt!