EU-vivahteinen Belgian vierailu nuorisovaikuttamisen merkeissä – lykkiläiset Brysselissä, Jesse Lomma 1a
16/03/2019

Euroopan unionin ensi kertaa järjestämä nuorisoparlamentti sai marraskuussa 2018 osanottajia Lykistä, kun seitsenhenkinen joukko lähti pitkän valmistelu-urakan jälkeen valloittamaan yhtenäisen Euroopan pääkaupunkia. Huippujoukkoon kuuluivat Lykistä Verna Antin, Lilya Lagerbohm, Jesse Lomma, Kasper Rautalinko, Siiri Saukas, Minni Virtanen sekä matkaoppaana yhteiskuntaopin opettaja Mari Hannola-Antikainen. Brysselissä järjestettävä nuorisoparlamentti lanseerattiin ensi kertaa, ja Euroopan parlamentin istuntosaliin kerättiin 800 nuoren suuruinen joukko päivän ajaksi, ottamaan kantaa polttavimpiin ongelmapisteisiin unionin toiminnassa. Tarkoituksena oli myös kerätä laajempaa kirjoa ajatuksille kotimaassa tehtävän taustatyön pohjalta. Kymmenet lykkiläiset tekivätkin osuutensa vastaamalla muun muassa nettikyselyyn sosiaalisen median vaaliviestinnästä. Matkaan lähdettiin odottavaisin mielin ja hyvin valmistautuneena. Ensi töikseen Brysseliin saavuttuaan, matkaseurue majoittautui EU:n tarjoamaan hotelliin ja lähti tutkimaan marraskuisen suurkaupungin mutkikkaita pikkukatuja. Jännitystä tulevaa päivää varten lisäsivät kaduilla kulkevat salkkukäsiset virkamiehet ja kiiltonahkakenkäiset poliitikot avustajineen. Nuorisoparlamenttipäivän vihdoin koittaessa, jonottivat lykkiläiset jo hyvissä ajoin Euroopan parlamentin ovilla vasta pikkuhiljaa heräävässä kaupungissa. Päivä oli itsessään erittäin täynnä toimintaa ja jopa uuvuttavan pitkä. Ohjelmaan kuuluivat alkuistunto esittelyineen, työryhmävaihe ehdotuksien työstämiseksi, lounastauko sekä päivän päättävä, monen tunnin mittainen loppuistunto. Ryytyneiden lykkiläisten tunnelmat kuluneesta päivästä olivat pääasiassa positiivisia – vaikuttamistyötä oli todella tapahtunut. Kuitenkin poliittisen lörpöttelyn sijasta olisi konkretiaa kovasti kaivattu lisää. Kahdeksansadan ihmisen joukossa suunvuoron saaminen oli myös jokseenkin vaikeaa. Matkatunnelma ei todellakaan päättynyt parlamentin loppumiseen – edessä oli vielä täysi päivä, pyhitettynä pelkästään turistina oleiluun. Brysselistä mieleen jäivät erityisesti kaupungin nimikkovohveleiden, veden kielelle nostattava tuoksu, Grand-Placen kuulaan kelmeät valot illan pimeydessä, Manneken Pisin ilkikurinen virnistys sekä Primarkin taivaaseen ulottuvan valikoiman herättämä huuma. Marraskuista minilomaa jää varmasti jokainen kaipaamaan, puhumattakaan istuntosalin mukavista penkeistä ja äänestysnappien valoista. Vaikka EU:lla on paljon tehtävää nuorten osallistamisen saralla, oli nuorisoparlamentti kaikin puolin upea tilaisuus; vaikutukset voit nähdä esimerkiksi sosiaalisessa mediassa pyörivästä massiivisesta kampanjoinnista tulevien parlamenttivaalien puolesta. Tämä, jos mikä, oli nuorisoparlamentin pohdintaa ja ehdotuksia eniten herättävin aihe – ja lykkiläiset toki tiukasti mukana keskustelussa!